Jak odstranit žvýkačku z koberce


Odstranění žvýkačky z koberce může být obtížným úkolem, ale existuje několik účinných metod, které vám mohou pomoci zbavit se této nechtěné skvrny. Bez ohledu na to, zda se jedná o čerstvou nebo zaschlou žvýkačku, je důležité jednat rychle a efektivně, abyste minimalizovali poškození koberce a získali zpět jeho původní vzhled. Následující metody vám mohou poskytnout potřebné návody k odstranění žvýkačky z koberce.

Metoda mrazu

Jednou z účinných metod odstranění žvýkačky z koberce je použití mrazu. Chlad může ztuhnout žvýkačku a usnadnit její odstranění. Za tímto účelem můžete použít kousky ledu nebo mrazákem ochlazený gelový obal. Postupujte takto:

 1. Vložte kousek ledu do plastového sáčku nebo zabaleného v gáze.
 2. Položte ledový balíček přímo na žvýkačku na koberci a nechte ho tam asi 15-20 minut.
 3. Poté opatrně sejměte žvýkačku pomocí plastového lžičky nebo škrabky.

Tento postup by měl pomoci zmrazit žvýkačku a usnadnit její odstranění z koberce.

Metoda tepla

Další možností je použití tepla k odstranění žvýkačky z koberce. Teplý vzduch či pára může změkčit žvýkačku a usnadnit její odstranění. Postupujte následovně:

 1. Použijte fén nebo žehličku s nastavením na nízkou teplotu.
 2. Nasměrujte tepelný zdroj na žvýkačku na koberci a nechte ho působit asi 1-2 minuty.
 3. Poté opatrně sejměte žvýkačku pomocí plastového lžičky nebo škrabky.

Tímto způsobem by měla být žvýkačka změkčena a snadněji se odstraní.

Čistící prostředky

Pro odstranění žvýkačky z koberce můžete také použít různé čistící prostředky. Existuje několik možností, které můžete vyzkoušet:

 • Čistící roztok s obsahem alkoholu
 • Roztok octa a vody
 • Čisticí prostředek na bázi citrusů

Naneste čistící prostředek přímo na žvýkačku a nechte ho působit podle návodu na obalu. Poté opatrně odstraňte žvýkačku pomocí hadříku nebo houbičky.

Profesionální čištění

V případě, že výše uvedené metody nejsou úspěšné, můžete zvážit profesionální čištění koberce. Profesionální čističi mají často přístup k účinným prostředkům a technikám, které mohou odstranit i nejtvrdohlavější skvrny, včetně žvýkačky.

Při používání jakékoliv metody odstranění žvýkačky z koberce je důležité jednat opatrně, aby nedošlo k poškození koberce. Než začnete s odstraněním, vždy zkuste testovat zvolenou metodu na malé nevýrazné části koberce, abyste se ujistili, že nedochází k poškození nebo změně barvy.

Prevence žvýkačky v koberci

Prevence je vždy nejlepší cestou k minimalizaci problémů s odstraněním žvýkačky z koberce. Existuje několik tipů, jak zabránit tomu, aby se žvýkačka dostala do koberce:

 • Udržujte žvýkačku mimo dosah dětí a domácích zvířat.
 • Používejte uzavřené kontejnery nebo tašky na skladování žvýkačky, aby nedošlo k náhodnému vylití.
 • Zabraňte žvýkačce vstoupit do místností s kobercem, pokud je to možné.

S těmito jednoduchými opatřeními můžete snížit riziko, že se žvýkačka dostane do koberce a vyhnout se tak obtížím spojeným s jejím odstraňováním.

Bezpečnostní tipy při odstraňování žvýkačky z koberce

I když existuje několik metod k odstranění žvýkačky z koberce, je důležité dodržovat určité bezpečnostní pokyny, aby nedošlo k poškození koberce nebo zranění osob:

Bezpečnostní tipy Popis
Nosíte ochranné rukavice Chrání vaše ruce před možným kontakt s chemickými čisticími prostředky.
Větrejte prostor Při použití čistících prostředků zajišťuje odvětrání místnosti, aby nedošlo k vdechování škodlivých par.
Pracujte na suchém koberci Před aplikací čistících prostředků nebo tepla se ujistěte, že je koberce co nejsušší, aby nedošlo k dalšímu poškození.

Dodržováním těchto bezpečnostních tipů můžete minimalizovat riziko při odstraňování žvýkačky z koberce a dosáhnout lepších výsledků.

Viz také:

Photo of author

Libor

Napsat komentář