Jak odstranit skvrny z bílého oblečení

Potíže s odstraňováním skvrn z bílého oblečení mohou být frustrující, ale existuje několik účinných metod, které vám mohou pomoci obnovit jas a čistotu vašeho bílého oděvu.

Použití běžných domácích prostředků

První možností je vyzkoušet některé běžné domácí prostředky, které často dokážou účinně odstranit skvrny z bílého oblečení. Mezi nejúčinnější patří:

 • Kyselina citronová – Aplikujte na skvrnu citronovou šťávu a nechte působit před praním. Poté oblečení vyprané obvyklým způsobem.
 • Kyselina octová – Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste směs na skvrnu. Po chvíli vyprat.
 • Pasta z jedlé sody – Smíchejte jedlou sodu s vodou, dokud nevznikne pasta. Aplikujte na skvrnu a nechte působit. Poté opláchněte.

Použití komerčních produktů

Pro odstranění obtížnějších skvrn můžete vyzkoušet speciální komerční produkty určené k odstraňování skvrn z bílého oblečení. Mezi nejlepší patří:

 • Bělící prášky – Existuje mnoho bělících prášků, které jsou speciálně vyvinuty pro odstraňování skvrn z bílého oblečení. Postupujte podle pokynů na obalu.
 • Odstraňovač skvrn – Některé značky nabízejí speciální odstraňovače skvrn, které jsou účinné i na bílém oblečení. Použijte je podle návodu.

Další tipy a triky

Kromě použití domácích prostředků a komerčních produktů existuje několik dalších tipů a triků, které vám mohou pomoci odstranit skvrny z bílého oblečení:

 • Okamžitě reagujte – Čím dříve se pokusíte odstranit skvrnu, tím větší je pravděpodobnost úspěchu.
 • Testujte na malé části – Před použitím jakéhokoli prostředku na odstranění skvrn vždy vyzkoušejte na malém, nepozorovatelném místě oblečení, abyste se ujistili, že nedochází k poškození látky.
 • Sledujte pokyny – Vždy dodržujte pokyny na štítku oblečení a na obalu produktu, který používáte k odstranění skvrn.

S použitím těchto metod a tipů byste měli být schopni úspěšně odstranit skvrny z bílého oblečení a vrátit mu jeho původní lesk a čistotu.

Prevence skvrn na bílém oblečení

Prevence je často nejlepší metodou, jak se vyhnout obtížnému odstraňování skvrn z bílého oblečení. Zde jsou některé tipy, jak minimalizovat riziko skvrn:

 • Nosíte-li bílé oblečení, buďte opatrní při jídle a pití, abyste minimalizovali riziko potenciálních skvrn.
 • Zvažte použití ochranných prostředků, jako jsou nepromokavé nátěry, aby se vaše bílé oblečení chránilo před skvrnami a špínou.
 • Při praní bílého oblečení používejte bělící prostředky nebo aditiva, která udržují jeho jas a čistotu.

Nejčastěji kladené otázky

Otázka Odpověď
Jak odstranit skvrny z červeného vína? Pro odstranění skvrn z červeného vína použijte sodu a peroxid vodíku. Aplikujte na skvrnu a nechte působit před praním.
Jak odstranit skvrny od make-upu? Skvrny od make-upu můžete odstranit pomocí tekutého pracího prostředku nebo odstraňovače skvrn. Aplikujte přímo na skvrnu a nechte působit před praním.

Ekologické alternativy pro odstraňování skvrn

Pro ty, kteří preferují ekologické přístupy, existují alternativy k chemickým čistícím prostředkům. Některé z těchto možností zahrnují:

 • Kafr a sóda – Smíchejte kafr s jedlou sodou, vytvořte pastu a aplikujte na skvrnu. Nechte působit a poté opláchněte.
 • Kukuřičný škrob – Pokud máte olejové skvrny, posypte je kukuřičným škrobem a nechte vsáknout před praním.

Viz také:

Photo of author

Libor

Napsat komentář